Uzemnené lietadlá Boeingu a ich budúcnosť

Kto by nevedel o situácii, ktorá vládne na leteckom trhu. Dve fatálne nehody, ktoré sa odohrali pred pár mesiacmi, zabrzdili rastový trend najväčšieho leteckého dopravcu na území Českej republiky, ktorý operuje i lety na Slovensku. Týkalo sa práve uzemnenia lietadiel výrobcu Boeing, ktoré mali odviezť slovenských cestujúcich do ich vysnívaných dovolenkových destinácií.

letadlo.jpg

Tá najhlavnejšia sezóna však ešte nezačala. A tak sa zdá, že Boeing nakoniec aktualizáciu softwaru do letnej sezóny možno stihne. Otázkou však naďalej ostáva, či Federálny úrad pre letectvo všetko v dostatočnom časovom horizonte odsúhlasí a či stihnú prebehnúť všetky náležité a dôležité procesy zakomponovania. Niektoré letecké spoločnosti sú totiž umiernené v premýšľaní o tom, či uzemnené lietadlá budú môcť zaradiť do obehu a z aspoň malej časti si nahnať stratený zisk.
Nás, ako obyvateľov Slovenskej republiky, však predovšetkým zaujímajú výsledky premýšľania najväčšieho českého leteckého prepravcu, ktorý operuje majoritnú časť charterových letov do letných dovolenkových destinácií.

moře.jpg

Letecká spoločnosť Smartwings však vo svojich vyjadreniach neuvádza žiadne konkrétne stanovisko. Pravdepodobne nechce dávať a ani brať ilúzie žiadnym zainteresovaným účastníkom – od cestovných kancelárií až po samotných cestujúcich, ktorí stoja na druhej strane služby. Je teda namieste zamyslieť sa, na kedy nechať kúpu dovolenky. Systém „last minute“ ponúk by totižto túto sezónu nemal byť až tak flexibilný ako sezóny minulé. A niet sa ani čomu čudovať – veď nie je na čom lietať. Byť 16 lietadiel v mínuse muselo poznačiť i tak skúseného a ostrieľaného hráča na trhu akým je český Smartwings.
Predpovede sú však jedna vec a fakt, ako to v skutočnosti bude, ukáže až prichádzajúca letná sezóna a nápor letných dovolenkujúcich, ktorí budú odchádzať za svojim vytúženým oddychom.