Uruguaj: Svetový priekopník marihuany

"Prvý deň sme predali veľa konope," hovorí Esteban Riviera, ktorá vlastní rozsiahlu, moderne vyzerajúcu lekáreň v hlavnom meste Uruguaja v Montevideu.
 
"Predali sme 1250 balíčkov za šesť hodín. Na získanie marihuany bol dvojmiestny front."

marihuana
 
Legálny predaj kanabisu bol veľmi očakávaný. Predaj začal 19. júla 2017, viac ako tri a pol roka po tom, čo bol schválený zákon o uruguajskej marihuane.
 
"Trvalo im to čas, povedala vláda, pretože to chcú robiť presne a krok za krokom," vysvetľuje Guillermo Draper, uruguajský novinár, ktorý je spoluautorom knihy o priekopníckom experimente svojej krajiny.
 
Ale tento vytrvalý prístup k implementácii práva marihuany nestačil na to, aby sme sa vyhli vážnemu škytaniu.
 
"Moja banka mi povedala, že buď prestanem predávať kanabis, alebo zatvorím svoje účty," hovorí lekárnička Esteban Riviera. "Prestal som predávať kanabis."
 
"Bola som prvá lekáreň registrovaná na predaj kanabisu," dodáva a veselo sa usmieva nad iróniou, "ale ja som bol tiež prvou lekáreň, ktorá prestala predávať kanabis v Uruguaji."

konopí
 
Veritelia ako Esteban sa spoliehajú na partnerstvá s americkými bankami pri svojich medzinárodných transakciách. Tieto partnerstvá však boli ohrozené, keď sa americké banky dozvedeli, že ich uruguajskí kolegovia prijímajú peniaze z marihuany.
 
Uruguaj by mohol byť suverénnou krajinou, ale je stále ovplyvnený prísnymi finančnými zákonmi USA o kontrolovaných látkach.
 
Lekárne sú jedinými miestami, kde je možné predávať rekreačnú marihuanu v Uruguaji a – čiastočne kvôli obmedzeniam, ktorým čelia banky – v krajine s 3,5 miliónmi ľudí je to len 17.
 
Takže, 18 mesiacov po marihuane šiel na predaj, novinka môže mať ubúda, ale fronty nie.

sazenice
 
"Stojím na slnku, horím, čakám na 2pm, keď začnú predávať," vysvetľuje mladá žena vo fronte mimo inej lekárne Montevideo – jedna stále predáva konope.
 
"Toto je jedna z lekární, ktoré majú viac balíčkov na predaj bez toho, aby si rezervovali online. Je tu veľa lekární, ktoré majú menej, takže veľa ľudí ide domov bez burín a to je dosť smutné."