Súčasť nedeľného obeda

Súčasťou tradície takmer každej rodiny je spoločný nedeľný obed. Na Slovensku sme predsa len zvyknutí na to, že by sme spolu mali jedávať, aj keď sa mnohým ľuďom nechce. Spoločné jedlá sú však niečím, čo rodinu spojuje a práve preto by ste mali spolu jesť aspoň raz do týždňa. Je jasné, že počas týždňa je to ťažké. Každý raňajkuje, obeduje a často aj večeria úplne inak. Práve preto by ste mali myslieť na to, že práve víkend by mal byť časom, ktorý strávite spolu aspoň pri jedálenskom stole. Sobota je však deň, kedy sa v domácnosti upratuje, kedy deti často vstávajú neskoro a obed býva len taký na rýchlo.

polévka

No práve nedeľa by mala byť dňom, ktorý strávi rodina spolu, hlavne pri spoločnom obede. Raňajky sa nedajú celkom skĺbiť, keďže sa väčšinou podobajú opäť na tie sobotňajšie. Každý vstáva inak a každý inak raňajkuje. Ale obed? To je niečo, čo by ste mali absolvovať spolu. Možno by ste sa spolu mohli pred obedom aj pomodliť, to je niečo pekné a tradičné. Keď sa takto s rodinou dohodnete, že budete v nedeľu obedovať spolu, je dôležité, aby ste sa rozhodli aj na tom, čo budete jedávať. Netvrdíme, že by ste mali mať každý víkend rovnaký obed.

těstoviny

Isté však je, že aj v jedlách na nedeľu už býva nejaká tradícia. Napríklad bývajú väčšinou rezne ako hlavné jedlo. Alebo jednoducho niečo, čo je skutočne veľmi zasycujúce. Halušky do polievky bývajú tiež veľmi často tradíciou, tak ako kurací či hovädzí vývar. To je naozaj slovenský zvyk, pretože vývar by mal byť základ. Môžete ho vidieť na každej oslave, ktorá je, ale dokonca aj na svadbách. Vývar býva súčasťou každej jednej udalosti a nedeľa by mala byť o tom, že si ho dajú aj tí, ktorí ho bežne nejedávajú. Okrem toho však musíte spoločne potom všetko odpratať zo stola a poumývať riad. Potom vás už čaká len pokoj a ničnerobenie. Aká pohoda, no nemyslíte?