Jar volá mocným hlasom


Jar patrí k mojim obľúbeným ročným obdobiam. Dni sa predlžujú. Vzduch sa ohrieva a prvé jarné kvietky sa nesmelo objavujú pod  zvyškami  starého snehu. Vytláčajú ho nech iž ide preč. Je až neuveriteľné, koľko sily má v sebe napríklad snežienka. Neuveriteľne krásna a krehká zároveň. Pri prechádzke lesom pokľaknem pri nej a dívam sa na tu krásu. Nikdy neodtrhnem. Mám pocit , že táto prvá jarná krása má potešiť oko všetkých návštevníkov lesa.

sněženka


  • Snežienka je neklamným znakom toho, že jar je tu.


Až po nej o niekoľko týždňov prichádzajú iné rastlinky:


  • Prvosienka jarná

  • Pľúcnik lekársky

  • Medvedí cesnak

  • Pŕhľava

  • Fialka

  • Podbeľ


 

Zaiste aj iné, ale tieto sa v mojom okolí vyskytujú v najhojnejšom množstve. Nikdy neodolám, aby som si z prechádzky nedoniesla kytičku z prvosienok. Ponorím do nej tvár a cítim vôňu marhúľ. Pre mňa je to ten najúžasnejšie voňajúci a zároveň svojím súkvetím ten najmajestátnejší jarný kvietok. Ale ako každá krása- aj tá jeho- trvá veľmi krátko. Poponáhľam sa teda nazbierať si kytičku. Jar nás volá – https://www.supnito.sk/jar-vola-mocnym-hlasom/ . O týždeň už byť nemusí.

Pľúcnik lekársky zbieram na čajík. Vhodný pri prechladnutí. Zberám listy a kvety a opatrne suším. Neskladujem nikdy dlhšie ako rok a preto ho nezbieram veľa, Tvorí iba súčasť mojich čajových kolekcií.


Medvedí cesnak láka čoraz viac ľudí do lesa . Aj takí, čo sa tam inokedy neobjavia sa zrazu poberú hľadať lístky medvedieho cesnaku. Tento ošiaľ trvá už niekoľko rokov a ľudia pomerne nešetrne  trhajú túto rastlinku aj s cibuľkou. Tak v našom lese ubúda.

sněženky


Pŕhľava svoje zdravé listy vytláča hneď často ešte zo zvyškov snehu. Jej sila na jar je najväčšia. Pridáva sa do jedla kačičkám a iným domácim zvieratkám. Občas natrhám aj ja pár rastliniek do praženičky, alebo na odvar vhodný pre pitie, ale aj na oplachovanie vlasov.

Fialka a podbeľ sú milé rastlinky, ktoré neviem prečo, milujú hlavne deti. Možno je to tým, že majú drobné kvietky, alebo jemnou vôňou fialky.

Ohodnoťte příspěvek